• VLADIS

מונסטרה, את אהובתי

עודכן: 23 בינו׳ 2021


בואו נדבר על המפלצת הכי יפה בג׳ונגל,

מונסטרה אהובתי. מונסטרה דלשיוסה - זה השם שלה שבתרגום חופשי מלטינית הוא אומר מפלצת יפה.

למה? כי בטבע שלה, היא צומחת אל האור ובגדול, אפילו בענק!


מונסטרה יכולה להגיע לגובה של 20 מטר בטבע וזה מחזה מדהים.

והאמת שאם ניצור לה סביבה מתאימה בבית או בגינה שלנו אני לא רואה סיבה שלא תעוף ותגדל לגדלים מטורפים גם אצלנו.

זכיתי לראות מונסטרה מטפסת עצומה בגובה של 10 מטר בבביקור שלי בגן הבוטני במוסקבה וזה פשוט מחזה מרהיב, ממש בתמונה פה למטה זה מבט מהמדרגות לקומה העליונה, בהחלט מפלצת יפיפייה. מאז אני לא מפסיקה לחלום על כך שהמונסטרה שלי ואני נצליח לצמוח לגדלים האלו.חוץ מזה שהיא יפה, היא גם ממש נחמדה למגדל (בדרוג העיצוץ פנים שלי היא בהחלט נכנסת לצמחים שטובים למתחילים). כשטוב לה היא באמת לא צריכה מאיתנו הרבה. כשלא טוב לה היא נותנת לנו סימנים מראש ותקופת חסד כדי שנדע שצריך לשנות משהו בטיפול שלה.

אז מה היא צריכה בשביל להיות מאושרת כמו שאני מאושרת פה בתמונה?מבחינת תנאי הגידול שלה,

היא צריכה מקום מואר, ככל שהמקום מואר יותר כך היא תצמח בקצב מהיר יותר.

היא בהחלט יכולה לחיות בחוץ אבל במקום מוצל מאחר ותשרף משמש ישירה ( לצערי הרב מנסיון, המונסטרה שלנו נשארה בטעות יום שלם בשמש על הגג במעבר דירה ונשרפה לגמרי ).


מבחינת השקייה, היא אוהבת מים, היא צמח טרופי ולכן גם אוהבת לחות.

תשמח לקבל השקייה טובה של מלא מים שיצאו לצלחת אחרי שהשכבה העליונה של האדמה שלה התייבשה ( הכי טוב שתתקעו את האצבע בתוך האדמה ותבדקו - אם היא יוצאת יבשה זה הזמן להשקות). אני מפנקת אותה גם בשפריצר מים מדי פעם וכשהייתה קטנה ויכלתי להרים אותה היא הייתה מתפנקת במקלחות השקייה 🛁.כמו שכתבתי למעלה, היא צמח טרופי, לכן מזגן עם אויר יבש לא הפייבוריט שלה, נכון, בקיץ הישראלי אין מה לעשות ואנחנו פול און על מזגן, אז שימו לב שהיא מקבלת מספיק אויר לח (אני יודעת שיש מכשיר שמוציא אדי לחות, אישית לא השתמשתי בו מעולם לכן אני לא יודעת להמליץ, אני דואגת לפתוח לה חלון מדי יום שתכנס כל הלחות מבחוץ ולפנק בשפריצר על העלים).

היא מתעוררת באביב וצומחת כל הקיץ לכן תשמח לקבל דישון בהשקיות האלו ובחורף כשמתקרר היא הולכת לישון (ואז אפשר להוריד את תדירות הדישון להשקייה כן השקייה לא).


היא תעדיף אדמת שתילה מאוררת, כזו שהמים לא יכלאו בה ויהפכו את האדמה ללחה לאורך זמן. אפשר לאורר את אדמת השתילה בעזרת פרלייט (סלע שנוצר מלבה אשר סופח אליו את המים ואת הדשן וכך שומר על האדמה מאווררת ועם זאת מלאה במרכיבים שטובים לשורשים, ניתן למצוא בחנויות היידרו ומשתלות) או מצע סחלבים (מצע מחתיכות, מכאן המילה בארק, של גזעי עצים כמו אורנים) או עם שניהם ביחד. מלאו כחצי מהכלי עם אדמת שתילה ובחצי השני שלו חצי בארק וחצי פיירלייט ותערבבו את כל התערובת הזו טוב טוב ביחד - וואלה - אדמת שתילה מאוררת איט איז. שימו לב שהיא צריכה הרבה מקום לגדול אליו , אבל בהדרגה, לכן אם היא מראה סימני מצוקה אולי אין מקום לשורשים שלה והיא צריכה כלי גדול יותר.היא גדלה והופכת למונסטר יפייפיה ולצורך כך תשמח לטפס על משהו ולצמוח לגובה. רשת או מוט קוקוס יעשו את העבודה. ככל שתיגדל היא תגדל גם שורשי אויר שיכולים בעצמם להגיע לאורך של 6 מטרים. אל תבהלו משורשי האויר, הם שם כדי לספק לצמח הענק עוד מקורות עבור אויר ויסודות מינרלים שחסרים לו משורשי האדמה. קוראים לה גם ״צמח הגבינה השוויצרית״ Swiss Cheese plant , בגלל החורים המהממים שלה שמופיעים בעלים.

החורים מופיעים ככל שהצמח בוגר יותר והעלה גבוה יותר על מנת לאפשר לאור מלמעלה להגיע גם לעלים התחתונים ביותר.יש עוד כל כך הרבה דברים קסומים להוסיף עליה, אבל הקסם הכי גדול הוא להכניס אותו הביתה ולהתאהב בכל על מבצבץ בצומח ונפתח ובכל שורש אויר שיוצא ומתרחב.

יש לכם מונסטרה מיוחדת משלכם ? טיפים נוספים לגידול? תמונות מטורפות? שתפו אותי !

תייגו באינסטגרם #vladisgreenlove

אין לכם? תקליקו ממש כאן ונדאג לכם :)